Kontakt
Jesteśmy dostępni 6 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu. Zadzwoń teraz od 10 do 16

Omówimy podstawowe informacje o logo firmy. Postaram się nakreślić ważność loga i jego zalety dla twojej przyszłości jako przedsiębiorcy, czy marki osobistej. 

Zacznijmy od krótkiej, mojej definicji czym właściwie jest logo i jak to rozumiem. Logo to maksymalnie unikalny charakterystyczny znak graficzny powiązany z konkretną firmą. Często jest mylony z logotypem, wcale mnie to nie dziwi, przeważnie występują w wielu firmach razem, tworząc całość identyfikacji wizualnej. Nie wszystkie marki musza mieć logo, wystarczy unikalna nazwa i stworzenie samego logotypu, czyli przekazu tekstowego. W skład logo wchodzi znak graficzny, czyli sygnet i logotyp. Razem tworzą przekaz wizualny marki. Pamiętajcie, gdy jest logo w firmie łatwiej się żyje pośród konkurencji. Wybór i stworzenie od zera loga jest trudną sztuką a forma i przekaz jest mega istotny. Trzeba jeszcze wykreować pożądane emocje, które się będą dobrze kojarzyć.

Zaczniemy od przedstawienia elementu tagline. Dosyć trudnym elementem jest do wymyślenia, zwłaszcza na samym początku istnienia firmy lub marki. Obecnie królują lekkie formy log. Stare marki o wielkiej tradycji upraszczają formę lub rezygnują z dużej ilości kolorów, ostrych krawędzi. Wspomniany tagline jest to hasło w krótkiej formie połączone razem z sygnetem i logotypem. Każdy z nas zapewne zna firmę NIKE, ich hasło to “Just do it”. Zdarzyło się wam nie raz je widzieć w telewizji. Tagline ma wielką wartość jak jest dobrze przemyślany i wpasowuję się w wizję marki.

Logotyp to część tekstowa logo, najczęściej powinna to być nazwa firmy. Proponuję szukać unikalnych krótkich nazw, które nie mają żadnego znaczenia w języku polskim jak i zagranicznym. Polecam taki zabieg, ponieważ świadomość marki dopiero się buduje z czasem. To nasze przemyślane decyzje jak i marketing internetowy kształtują samą markę. Przykładowo firma Drutex obecnie zajmuje się całkowicie inną gałęzią przemysłu niż można myśleć po nazwie. Należy pomijać informacje o tym czym się zajmujemy. Dodanie do logotypu końcówek bud, trans, kan, dach, wcale nie pomoże w odróżnieniu waszej firmy od konkurencji. Wręcz nie pozwolą was zapamiętać.

Sygnet to typowy element graficzny o określonych kolorach. Proszę zdajcie się tutaj na pomoc grafika. Wybór kolorów aby ze sobą współgrały nie jest łatwe. Obecny trend karze nam ograniczyć ich ilość do 3 kolorów. Popularne marki starają się ten trend praktykować. 

Przyjmuje się, że logo firmy zwłaszcza nowej musi się wyróżniać nowoczesnością oraz podążać za trendami. Stare loga przeważnie przechodzą rebranding i jest to najtrudniejsza sztuka w działaniach na wizerunku marki. Dokładnie ten fakt wymaga przemyślanego projektu loga dla nowej firmy na lata. Projektowanie lub rebranding następuje przez akceptację i zmiany w makietach, w branży mówi się wtedy, że pracujemy na mockupach. Przyspiesza to cały proces decyzyjno-twórczy i ogranicza czas oraz obniża koszty. Dla klientów jest to bardzo ważne aby zmaksymalizować proces i obniżyć koszty. Obecnie większość usług graficznych wychodzi do klienta z takim procesem co jest sporym skokiem pro klienckim. Różnice między konkretnymi logami są dosyć duże.

identyfikacja wizualna

Lista obecnie używanych typów log:

  • Glif – zaleta tego loga jest jego prostota. Składa się z pierwszej litery nazwy marki. Przykład: McDonald.
  • Logotyp – składnik logo najprostsza forma od nazwy marki. Przykład: Olx.
  • Monogram – zestawienie pierwszych liter właścicieli lub wyrazów marki, idealnym przykładem są kancelarie adwokackie.
  • Znak graficzny – sygnet, unikalny element graficzny. Przykład: Razer.
  • Postaci – symbolem będzie pewna abstrakcyjna osoba, jako przykład można podać tutaj ludzika: Michelin.
  • Znaki abstrakcyjne oraz symboliczne – budują rozpoznawalność bez logotypu i tagline, przykład CHANEL.
  • Emblemat – głównym elementem jest całość loga zamknięta w pewnej formie. Przykład znaczek: BMW.

Podsumowując, nazwa marki jak i logo musza być unikalne względem konkurencji. Dokładnie od tego zależy wraz ze wzrostem działalności jej rozpoznawalność. Polecam zaprojektować logo z grafikiem w paru krokach. Nie wolno się tutaj spieszyć.