Szybkość i dostępność Twojej witryny zależą w dużej mierze od parametrów usługi hostingowej, z której korzystasz. Nie inaczej wygląda to w przypadku stron opartych na systemie WordPress. Czy szukając serwera dla witryny, warto zwracać uwagę na coś szczególnego? A może najlepszą decyzją jest wybór oferty nazwanej przez daną firmę hostingiem WordPress?
Hosting WordPress – czy to optymalny wybór?
Popularność systemu CMS WordPress spowodowała, że firmy hostingowe przygotowały specjalne pakiety, które – przynajmniej według nazewnictwa – są zoptymalizowane pod witryny oparte na WP. Z WP korzysta ponad 43% ze wszystkich stron.

Źródło: https://w3techs.com/
W zdecydowanej większości przypadków możesz na tych hostingach założyć witrynę opartą na dowolnym systemie CMS – tylko jednostkowe są przeznaczone wyłącznie pod WordPress. Nazwa hostingu nie ma zatem znaczenia, liczą się parametry usługi.
Hosting dla strony opartej na systemie WordPress – jak wybrać?
Znaczenie ma wiele czynników. Polecam Ci wyłącznie te firmy hostingowe, w których usługę możesz testować za darmo przez przynajmniej 7 dni – ewentualnie za symboliczną opłatą albo z możliwością zwrotu zapłaconych środków w razie niezadowolenia. Takich ofert jest naprawdę mnóstwo, dlatego najlepiej przetestuj chociaż 2-3 usługi. Zanim jednak to zrobisz, sprawdź, jakie powinny mieć parametry.
Rodzaje dysków – postaw na SSD NVM-e
W dalszym ciągu możesz trafić na usługi hostingowe, które korzystają z dysków HDD. Tymczasem SSD, a szczególnie SSD NVM-e, są o wiele wydajniejsze, co przekłada się na szybkość witryn. Nie będę Ci opisywać technologii, a jedynie pokażę różnice pod względem prędkości zapisu i odczytu. Jak widzisz, są ogromne!

Źródło: https://voltcave.com/ssd-vs-hdd/
Oprogramowanie serwera – LiteSpeed
To kolejny ważny element, który ma wpływ na szybkość Twojej witryny. Oprogramowanie serwera odgrywa istotną rolę. Możesz się spotkać z różnymi opiniami, ale w zasadzie wszystkie testy pokazują, że pod względem wydajności LiteSpeed zdecydowanie wygrywa z najpopularniejszą konkurencją, czyli Apache lub Nginx. Poniżej jeden z potwierdzających to testów. Jak widzisz, różnice są diametralne.

Źródło: https://www.hostafrica.com/blog/hosting/litespeed-vs-nginx-vs-apache/
Redis Cache
Redis to coś w rodzaju nowoczesnego magazynu danych, dzięki któremu Twoja witryna może działać szybciej. Na czym to polega? W tym przypadku dane są przechowywane w pamięci RAM, dzięki czemu nie muszą być pobierane z serwera. Maleje liczba połączeń z maszyną, która jest dzięki temu mniej obciążona. To przekłada się na szybsze działanie witryny. Jeśli hosting zapewnia dostęp do tego rozwiązania, to duża zaleta.
Darmowe certyfikaty SSL
To już norma na rynku, ale mimo wszystko nadal możesz trafić na firmę, która udostępnia je wyłącznie odpłatnie. Zazwyczaj bez kosztów zapewniany jest Let’s Encrypt, czyli najpopularniejszy z niekomercyjnych certyfikatów. Korzysta z niego około 550 mln witryn. Jeśli zależy Ci na komercyjnym, to na polskim rynku znajdziesz firmy, które oferują je w cenie hostingu. Dzięki SSL adres witryny zaczyna się od https:// zamiast http://, a dane przesyłane między stroną a urządzeniami są szyfrowane. Certyfikat jest niezbędny dla każdej witryny. Korzysta z niego około 8% wszystkich stron.

Źródło: https://letsencrypt.org/pl/
Zabezpieczenia poczty i serwera
Włamania i wykorzystanie stron do przestępczości internetowej to wielka plaga. Nie istnieją zabezpieczenia, które na 100% uchronią Cię przed takimi problemami. Natomiast im są solidniejsze, tym oczywiście lepiej. Jeśli chodzi o pocztę, to powinny to być SPF, DKIM czy DMARC. Dzięki nim można m.in. uniknąć podszywania się pod Ciebie, tzn. nielegalnego wysyłania wiadomości z adresów w Twojej domenie. Warto, aby firma hostingowa umożliwiała korzystanie z logowania dwuskładnikowego. Powinna również korzystać z oprogramowania antymalware, np. Imunify360, a także zapewniać ochronę przed atakami DDos, które mogą ograniczyć dostęp do Twojej strony.
Najnowsza wersja PHP
Dobry hosting możliwość korzystania z najnowszej wersji PHP, a samo przeprowadzenie tej zmiany powinno być bardzo łatwe. Kolejne wydania eliminują błędy poprzednich, są szybsze i bardziej wydajne. Korzystanie ze starych wersji jest niebezpieczne. Zerknij na poniższą grafikę:

Rysunek 1 Źródło: https://www.php.net/supported-versions.php
Kolorem zielonym oznaczone są wersje, które mają zapewnione wsparcie. Znalezione błędy są szybko eliminowane. W przypadku pomarańczowych zmiany są wprowadzane tylko w przypadku znalezienia błędów krytycznych.
Zwróciłem uwagę wyłącznie na wybrane aspekty, które mają znaczenie przy wyborze hostingu i tak naprawdę są one ważne bez względu na CMS. Istotne są również limity dotyczące transferu, liczby skrzynek e-mail, baz danych, wysyłanych dziennie wiadomości i inne. Natomiast w każdym przypadku decydujące znaczenie powinny mieć wyniki testu serwera. Koniecznie skontroluj, jak działa support – szybko pomaga, czy jest z tym problem? Jako użytkownik serwera możesz wielokrotnie potrzebować wsparcia. Upewnij się, że korzystający je zawsze szybko uzyskują.