Kontakt
Jesteśmy dostępni 6 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu. Zadzwoń teraz od 10 do 16

WordPress to system do zarządzania treścią z bogatą bazą wtyczek rozszerzających jego podstawowe funkcjonalności. Jedną z podstawowych wtyczek do wysyłania wiadomości e-mail, która odpowiada za tworzenie, zarządzanie i wygląd formularza kontaktowego jest Contact Form 7. W innym poradniku wyjaśnię jej opcje oraz jak ją skonfigurować w odpowiedni sposób. Więcej informacji co to jest WordPress.

Co to są zdarzenia na stronie internetowej?

Zdarzenia są to wszystkie zachowania użytkownika na naszej stronie internetowej, które chcemy i możemy zarejestrować, aby potem wykorzystać je choćby do analizy zachowań lub przepływu użytkowników. Przydatna opcja dla sklepów internetowych, jak i stron firmowych z kampaniami reklamowymi.

Trzeba sporo się napocić, aby uszczelnić lejek sprzedażowy lub udoskonalić pozyskanie potencjalnych klientów. Dzięki właśnie śledzeniu zdarzeń i ich monitorowaniu jesteśmy w stanie odfiltrować tych najbardziej obiecujących i tym samym skracamy naszą drogę do określonych celi marketingowych.

Zdarzenie w świecie Google Analytics to nic innego jak wywołany event, czyli akcja (interakcja użytkownika) z jakąś częścią naszej strony. Dla łatwego zobrazowania założę fakt, iż każda osoba w sieci prowadząca własną działalność posiada na stronie numer telefonu.

Przykład:

W miesiącu odebrano w twojej firmie 15 telefonów z zapytaniem o produkt, nasuwa się pytanie, skąd te osoby dotarły do twojej firmy? Jeśli nie śledzisz interakcji na stronie, to nigdy nie dowiesz się, czy działania na niej prowadzą do połączeń telefonicznych. A co jeśli tylko strona przynosi Ci potencjalnych klientów, a nie inne kanały sprzedaży takie jak popularne reklamy w radiu lokalnym, Google Ads, reklamy display’owe na prywatnych serwisach?

To po co masz za takową promocję dodatkowo płacić? No, chyba że jesteś starym wyjadaczem i teraz już budujesz rozpoznawalność swojej marki, to faktycznie ma to sens.

Przykładowy kod śledzący, kliknięcie w telefon na stronie:

Przykładowy znacznik a z numerem telefonu

// Styl po klasie
<a class="link-tel" href="tel:+48111222333" target="_self">111 222 333</a>

// Styl po id
<a id="link-tel" href="tel:+48111222333" target="_self">111 222 333</a>
var akcjaTelefon = document.querySelector('.link-tel'); // Jeśli w elemencie a jest klasa css - inaczej usuń
var akcjaTelefon = document.querySelector('#link-tel'); // Jeśli w elemencie a jest id czyli # css - inaczej usuń

akcjaTelefon.addEventListener( 'click', function( event ) { // Dodanie dla elementu obserwatora zdarzeń 

  gtag('event', 'akcja-na-stronie', {  // Zdarzenie w panelu Analytics
      'event_category': 'click', // Kategoria zdarzenia
      'event_label': 'rozpoczecie-polaczenia', // Nazwa etykiety akcji
      'value': '1' // Wartość zdarzenia
    });

}, false );

Kod wyżej należy umieścić w kodzie strony przez znacznikiem zamknięcia body, dokładnie </body>, aby wykonał się dopiero, jak mamy pewność, że w oknie wczytał się nasz numer telefonu. Proponuję, jeśli nie mamy pojęcia co i jak dodawać w plikach szablonu motywu, użyć wtyczki Header and Footer Scripts. Za jakiś czas pojawi się kurs wideo na youtube pokazujący jak to zrobić w prosty i przejrzysty sposób. Pamiętajcie aby ten kod działał musicie się upewnić, że macie zainstalowany w kodzie strony i działa Google Analytics.