Kontakt
Jesteśmy dostępni 6 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu. Zadzwoń teraz od 10 do 16

System komentarzy jest nieodłącznym elementem każdego systemu zarządzania treścią typu WordPress. Duża część osób nie jest za śledzeniem zmian na swojej stronie i moderacją wpisów z uwagi na fakt, że większość obecnie komentarzy jest generowane przez boty jako zwykły spam. Nikt z nas nie ma ochoty tracić czas na moderację dziwnych treści z linkami do stron zerowej jakości dla użytkownika.

W panelu administracyjnym WordPress w menu lewym głównym jest element o nazwie ustawienia, po kliknięciu rozwinie się więcej opcji, z których wybieramy dyskusja. Szybko po przeczytaniu wszystkich dostępnych opcji zauważymy, że nie mamy do wyboru wyłączenia komentarzy a tylko pewne ograniczenia co do ich publikowania. Z czasem, gdy pojawi się więcej wpisów na naszym blogu i przyjdzie nam na e-mail pierwszy spamowy komentarz, pomyślimy o ich wyłączeniu, lecz w panelu jest tylko, opcja zezwól na komentowanie nowych wpisów, co jasno nam mówi, że działa tylko i wyłącznie dla wpisów utworzonych od teraz.

komentarze

Powiedzmy, że nas to już zadowala, lecz co zrobić, jeśli mamy sporo wpisów starszych powiedzmy około 30 – 60 a może więcej, bo zmieniliśmy CMS na WP? Musimy tylko i wyłącznie zrobić to ręcznie i tutaj mamy dwie opcje albo użyć masowej edycji wpisów co troszkę przyspieszy ten proces lub pojedynczo każdy wy edytować i wybrać z panelu odpowiednią opcję.

wygląd opcji w panelu edycji z prawej strony

WordPress jest popularny dzięki ogromnej ilości wtyczek więc i one tutaj przychodzą z pomocą. Polecam wtyczkę Disable Comments z uwagi na fakt, że jest prosta intuicyjna dobrze opisana i używa jej ponad milion użytkowników. Obecnie miała aktualizacje w lipcu 2019 i jest kompatybilna z wersją WP 5.0 +.

Po aktywacji tego rozszerzenia w panelu administracyjnym pojawi się nowa sekcja Ustawienia → Disable Comments. Dostajemy dwie opcje dla wyłączenia komentarzy po stronie panelu administracyjnego.

Pierwszą opcją jest Everywhere, czyli wszędzie i tu mowa o stronach, wpisach i innych miejscach domyślnych dla WP. Ukryte zostaną również wszystkie miejsca z komentarzami po stronie panelu administracyjnego, mowa o widgetach, kanałach RSS, pingbacków. Ogólnie system CMS WordPress będzie wyglądać, gdyby nigdy funkcja komentarzy nie istniała.

Druga opcja o nazwie On certain post types pozwala na wyłączenie komentarzy dla konkretnych typów wpisów, zostanie też ukryta opcja w edycji wpisu odnośnie do włączenia komentarzy dla konkretnego wpisu.

Wtyczka nie wykonuje żadnych zmian w bazie, co jest dość fajne, gdyby naszła nas ochota powrotu komentarzy, wtedy wystarczy ją wyłączyć, nawet nie trzeba jej odinstalować. Mam nadzieje, że odpowiedziałem na pytanie jak wyłączyć komentarze w WordPress.